• Články

        • (Nielen) prázdninové nástrahy na internete

          Milí rodičia,

          prázdniny pre deti znamenajú viac voľného času. Je pravdepodobné, že budú mať tendenciu voľný čas tráviť najmä pred displejom tabletu alebo smartfónu a pri počítači.

          To ako vaše deti strávia prázdniny do veľkej miery závisí od vás. Deti na internete, i všeobecne,  potrebujú vašu kontrolu, dozor, pravidlá, režim aj povinnosti.

          Rada by som vám dala do pozornosti pár stránok, na ktorých nájdete užitočné informácie, tipy a aktivity pre rodičov aj deti zo sveta internetu, online hier a sociálnych sietí. A sama mám pre vás niekoľko odporúčaní.

           

          Užitočné stránky:

          https://bezpecnenanete.eset.com/sk/rodicia-a-deti/

          https://www.detinanete.sk/

          https://www.zodpovedne.sk/index.php/sk/

          Pár (nie len prázdninových) odporúčaní odo mňa (niektorými by som deti nepotešila):

          • Zaveďte deťom prázdninový režim. Kedy by malo dieťa vstávať, kedy má ísť spať, kedy sa obeduje...? Kedy je čas na povinnosti a kedy má čas pre seba?
          • Plánujte spolu deň, týždeň, mesiac. Využite pri tom napríklad kalendár, plagát, ktorý spolu vyrobíte.
          • Zadeľte deťom ich veku a schopnostiam primerané povinnosti.
          • Pomôžte im nadobudnúť nové kompetencie. Čo nové by sa deti mohli počas prázdnin naučiť? Uvariť praženicu, čaj, skladať tričko, prať, ostrihať si nechty...?
          • Povzbudzujte deti k tráveniu času vonku a s kamarátmi. Deti sa nemusia hrať hru v ktorej niečo s fiktívnymi kamarátmi stavajú, môžu stavať u vás na dvore, s kamarátom od susedov. Rátajte s možnými škodami, neporiadkom, aj úrazmi J Hádam nič z toho nebude také vážne.
          • Podporte deti v tom, aby s kamarátmi komunikovali osobne. Môžete sa zahrať prázdninovú hru na rok... 1992?, kedy sme si mohli s kamarátmi nanajvýš zavolať a dohodnúť sa na stretnutí.
          • Dohodnite sa s deťmi na čase, ktorý môžu tráviť na internete a na pravidlách. Na pravidlách trvajte, pretože z výnimiek sa môže ľahko stať pravidlo.
          • Ak to považujete za potrebné, obmedzte deťom čas strávený na internete. Veľa detí trávi na internete alebo hraním hier aj viac ako 3 hodiny denne, online bývajú často nepretržite!
          • Tvorte deťom program a trávte s nimi čas.
          • Buďte pre ne príkladom v rozumnom používaní technológií a v spôsobe trávenia voľného času.
          • Zaujímajte sa o to, čo dieťa na internete robí.
          • Nedovoľte deťom, aby hrali hry, sledovali na internete obsah, ktorý nie je určený pre ich vekovú kategóriu. Napríklad Fortnite má vekové obmedzenie 12 rokov, Warcraft 14 rokov, Facebook 13 rokov, TicToc 13 rokov... Ak si nie ste istí, či je hra, sociálna sieť alebo aplikácia vhodná pre vaše dieťa (s ohľadom na vek) vyskúšajte do prehliadača napísať jej názov a „age limit“ („XY age limit“). Vekové obmedzenia majú svoje opodstatnenie.
          • Všímajte si zvláštne správanie detí napríklad po hraní, po prečítaní správy, náhle odloženie zariadenia... Môžete tak včas odhaliť prípadné šikanovanie cez internet alebo to, že dieťa je na internete vystavené nevhodnému obsahu.
          • Nezdieľajte s deťmi v mobile platobné karty. Deti si na jedno kliknutie môžu kúpiť vylepšenia hry, ktoré vás môžu stáť draho.

          Verím, že nikto z nás to s tým internetom počas leta nepreženie a v septembri sa tu nestretneme bledí, s kruhami pod očami a so zážitkov len z virtuálneho sveta.

          Verím, že nezabudneme jednoducho len „byť tu a teraz“, v reálnom svete a spolu.

           

           

          ONLINE PSYCHOLÓG-podpora a poradenstvo v čase dištančného vzdelávania a nielen počas neho 

          Milí rodičia, v niektorých krajinách, a aj v niektorých regiónoch Slovenska, je už nejaký ten čas bežnou súčasťou školy psychológ. Do nášho regiónu sa táto služba dostáva len pomaly a postupne. A bude ešte dlho trvať, kým pre nás nebude spojená rôznymi predsudkami, nepríjemnými pocitmi alebo s obavami. Vždy však ide aj o individuálnu skúsenosť s konkrétnym psychológom, ktorá môže všetko toto minimalizovať a tiež nie každého človeka sa vyššie spomenuté týka v rovnakej miere.

          Vám a vašim deťom je psychológ v škole k dispozícii od decembra 2018. V aktuálnej situácii, ktorá je pre väčšinu z nás náročná (pomoc psychológa sa o to viac môže hodiť), je možné dohodnúť sa na online konzultácii. V pohodlí vášho domova, v čase, ktorý vám vyhovuje a samozrejme s dodržaním úplnej diskrétnosti zo strany psychológa. Neznie to dobre?

          Využite služby psychológa v škole. Pre vaše deti. Pre tie, ktoré so mnou spolupracovali už doteraz i pre tie, s ktorými som zatiaľ spoluprácu nenadviazala, ale majú takú potrebu. Predpokladám, že takmer všetky ovládajú základy práce s počítačom a online prostredie im nie je cudzie.

          Verím tomu, že pohoda dieťaťa úzko súvisí s tým, ako sa cíti jeho rodič. Preto ma neváhajte kontaktovať ani vy sami. Ak sa cítite vyčerpaní, osamelí, nervózni alebo vyhorení, keď potrebuje pomoc alebo podporu v súvislosti s domácim vzdelávaním, s každodennou starostlivosťou o vaše dieťa, so zamestnaním, vo vzťahoch – rodinných, priateľských, pracovných, vo vzťahu k dieťaťu alebo učiteľovi, napíšte mi. Neostávajte v tom sami. Som pripravená v atmosfére dôvery a bezpečia, o ktorú sa vždy usilujem, vypočuť a podporiť vás.

          Kontakt so psychológom nie je hanbou. Znamená minimálne to, že máte niekoľko užitočných schopností a vlastností, napríklad: schopnosť priznať si, že potrebujete pomoc,  schopnosť požiadať o ňu, odvahu, odhodlanie a nádej. Tým že vy sami psychológa oslovíte, učíte týmto schopnostiam aj svoje deti, ste im vzorom.

          Možné témy spolupráce: zvládanie domáceho vyučovania, režim dňa, motivácia k učeniu, možnosti relaxu, konflikty, „ponorka“ a rôzne iné, ktoré budete vy alebo vaše deti považovať za dôležité.    

           
    • Kontakty

      • Spojená škola, Hlavná 1, 976 56 Pohronská Polhora
      • riaditeľka školy - 0903 999 139 zástupkyňa RŠ pre ZŠ - 0903 282 399 zástupkyňa pre ZUŠ - 0903 615 999 zástupkyňa pre MŠ - 0904 331 331 jedáleň - 0902 299 202 psychológ - 0914 313 313
      • Hlavná 1 976 56 Pohronská Polhora 97656 Pohronská Polhora Slovakia
      • 37828428
      • 2021622086
  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje